Документи

Книга 2 | Том 1 | Розділ 1. Діяльність німецьких і місцевих каральних органів в окупованому Києві
Книга 3 | Розділ 4. Діяльність окупаційної влади й місцевого адміністрації у Києві. Національний, релігійний і культурний аспекти. Ставлення до населення й військовополонених. Пропаганда й практика

Короткий нарис про організацію охоронної поліції Ярославського району від 1 січня до 1 липня 1942  року для Музею-архіву переходової доби

17 серпня 1942 р.

Текст (укр.)

StadtverWaltung Київська

von Kiew Міська Управа

MUSEUM-ARCHIV МУЗЕЙ-АРХІВ

der Übergangsperiode ПЕРЕХОДОВОЇ ДОБИ

 

КОРОТКИЙ НАРИС

щодо організації Поліції Ярославського району м. Києва

й стан його на 1-ше січня та 1-ше липня 1942 р.

 

19 вересня 1941 року – ее історична дата – під прапором Великого Фюрера – Визволителя Адольфа Гітлера, переможна Германська Армія принесла м. Києву й Українському народові звільнення від жидо-більшовизму, завдавши йому катастрофичної поразки та знищення.

Український нарід повинен щиро, від всього серця, віддячити своїх Друзів-Визволітелів й на допомогу їм віддати все, а тому був даний заклик що до вступу й наказ що до організації Української Поліції.

Найголовніша вимога що до організації Української Поліції – це є виключне віддячне почуття й щире бажання чесно працювати й вперто боротися проти жидо-більшовизму та його охвісття, під керівництвом Друзів-Визволителів.

Найвідповідальнішим моментом при організації Української Поліції – це були люди, тому як переважна кількість українців, – які активно боролись проти жидо-більшовизму в умовах жидо-більшовицького «раю»-кошмару й які йдейно чекали перемоги та звільнення від жидо-більшовизму – ці люди або були знищені жидо-більшовиками, або були у більшовицькому засланні – ув’язнені у далеких таборах та каторзі, або у глибокому підпіллі та в еміграції за кордоном.

Крім того особливо важливий момент це те, що більшовики під час своєї втечі з м. Києва репресивними заходами нищили й виганяли поголівно всіх не тільки чоловіків, а й жінок та дітей.

Катастрофічні поразки й нищення жидо-більшовизму на фронті з боку Германської зброї – відкрили очі всім чесним безпартійним українцям й остаточно переконали їх, що це є кінець обдурюванню людей й кінець жидо-більшовицькому ярму.

Отже більшість таких людей й відгукнулось на заклик що до вступу в Українську Поліцію.

Одночасно у м. Києві залишилося багато більшовицько-жидівського охвісття для шкідливої й диверсійної роботи.

Це жидівсько-більшовицьке охвісття своїм шахрайством, всякою брехнею, та маскуючись всякими хитрощами – намагалося й намагається пролізти на службу до Української Поліції для шкідливої й підривної роботи.

Ось у яких умовах організовувалась Українська Поліція, а тому й треба було мати виняткову пильність. Нарівні з іншими районами м. Києва, 15-го жовтня 1941 року було почато створення – організація Поліції Ярославського району, для цього були призначені люди, – перші вехи що до організації.

Командантом Поліції Ярославського району було призначено п. Березовського Федіра, якому в той час було й доручено виконання цього завдання.

Умови що до організації роботи були дуже складні, тому як треба було негайно ліквідувати те суцільне безладдя хаосу в м. Києві, а також й у Ярославському Районі, якій наробили жидо-більшовики підчас своєї поразки й втечі.

Для району Поліції відповідного приміщення не було. Колишні приміщення міліції на Деміївці й по Жилянській вул. були більшовиками знищені. Довелося зайняти приміщення колишньої школи по Вел. Васильківській вул. ч. 59, яке було в жахливому стані, в кімнатах грязно.

Поліційний склад, який був тоді ще тільки в складі 12 добровільців, в першу чергу взявся за устаткування приміщення для роботи та гуртожитку, поруч з цим перевадючи роботу по боротьбі с залишившимися агентами НКВД в Ярославському районі.

Роботи було багацько; жиди мстили німецькому та українському народу, палили окремі будинки та різали телефонні дріти – треба було ловили та нищити гадів. Доводилося працювати день й ніч.

Комісар Поліції, як ми його називали, був єдиним начальником, який розв’язував всі питання, по якім зверталися люди Району. Взагалі наш Район приймав всі міри для боротьби зі шкідниками та жидо-більшовицьким охвісттям.

Досвіду поліційної служби з нас ніхто не мав, вказівок або інструкцій у нас не було, ми працювали так, як нам підказувала совість, як належало працювати українцю – без жидів.

За два-три дні ми вже відчували й бачили наслідки нашої роботи: приміщення було відремонтовано, зорганізовано гуртожиток, їдальню та встановлен порядок у службі; був призначений відповідальний вартовий по Району.

Колишні військові службовці Бублик й Резнік (треба віддати справедливість) багато попрацювали над покращанням поліційної служби в районі.

За деякий час був утворений підрайон Поліції на Деміївці, де командантом було призначено п. Поліщука С.

З кожним днем робота налагоджувалась; був вже Слідчий відділ, яким керував п. Політаєв, що провів величезну роботу по боротьбі з залишеною більшовиками агентурою та жидами.

п. Політаєву належить перше початкове місце в організації кримінальної роботи при Ярославському Районі Поліції. Він колишній вчитель, котрий переслідувався більшовиками на протязі 25 років, в цей час став слідчим й проявив себе та свої здібності кримінала, як фахівця, що вміє розпознавати різні види маскіровки ворога й бути безпощадним до всіх вилазок жидо-більшовицької агентури.

З кожним днем робота все налагоджувалась та приносила нові наслідки.

Наша їдальня не мала ніякої бази для існування, були відсутні кошти, продукти, посуд, але завдяки ініціативної роботі господ. старшини п. Шевченко на 3-й день їдальня працювала повним ходом; підібраний був склад, котрий працює й по сьогоднішній день.

Заготовлено продукти, устатковано їдальню, обіди виготовлялися з 3-х страв, м’ясні, іноді з пивом, поліцаї завжди були задоволені.

Завдяки ініціативної праці поліцая Житкевича, ми мали свою автомашину Газ АА, яку використовували для забезпечення потреб Району та заготовки продуктів для їдальні.

Ми за короткий термін часу зуміли утворити запас харчових продуктів. Ми добре розуміли, що тільки настирливою роботою ми можемо надіятися на позитивні та гарні наслідки роботи в нашому Районі, більшовики, що відступали всі харчові продукти кинули в Дніпро.

Поліційний склад, як Курта, Резнік, Бублик, Панченко, Лисиця, Динько, Потурак, Фріч, Гайда, Кравченко, працюючи й по сьогоднішній день боролися зо всіма труднощами, які зустрічалися на шляху, так як кожний з них відчував, що він робить велике діло для свого народу й горів нетерплячкою виконати своє завдання, яке було їм доручено Командуванням Поліції.

Період часу від 15 жовтня [1941 р.] до 1-го січня 1942 року – це період напруженної роботи, як організаційної, так й практичної по боротьбі з жидо-більшовицькою агентурою й остатками жидів, які весь час на шляху нашої роботи активно шкодували й намагалися зірвати нашу роботу.

З приходом Німецького Командування ревієр-фюрер п. Бунгє, майстера Шміца та Лінденмана й нового Українського Коменданта п. Каштелянова, почався новий період роботи: робота почала проходити планово й чітко, по німецькому зразку й ми цьому гарному порядку вчилися.

Весь поліційний склад був розподілен на дві чоти, були призначені старші чотові Поліщук С. та Резнік А.

Як коли поліцай раніше був одягнений в цивільному одягу (про що додається фотокартка), то з приходом Німецького Командування, кожний поліцай одержав уніформу.

Завдяки ініціатівної роботі Українського Коменданта п. Каштелянова були опрацьовані інструкції вартового по району, постові відомости, які одержали заслужені відгуки від Штаба Командування Української Поліції, було зорганізовано навчання поліційного складу, як стрілецька, так й матеріальної частини гвинтівки, підвищилась внутрішня дисципліна серед поліцістів, налагодилась чіткість в роботі по обліку матеріальних цінностей.

Краще стала працювати Канцелярія з призначенням на посаду секретаря п. Потурнака: було заведено облік паперів, почали видаватися накази, розпорядження і т.інш.

Заслуга п. Каштелянова полягає в тому, що він зумів сплотити весь колектив й направити по правильному руслу роботи, як цього вимагає Німецьке Командування.

За кропотливу та ділову роботу п. Каштелянова, направлену на боротьбу з останками жидо-більшовицької агентури Німецьке Командування присвоїло йому звання сотенного.

п. Каштелянова знають, як безстрашного й безпощадного борця проти комунізму й жидо-більшовизму; історія його життя тісно зв’язана з боротьбою з комунізмом, за нові форми людського життя.

Період часу після 1-го січня 1942 року характеризується поворотом всієї поліційної роботи по німецькому образцу, покращанням всіх ланок роботи поліції, як переломний період, котрий дав напрямок кожному робітнику його права й обов’язки, над котрими він щоденно працює.

Наші відділи працюють набагато краще, ніж в першому періоді, наш Секретаріат на чолі з п. Потурнаком добився зразкової постановки обліку та звітності, заведени справи різному листуванню, де можно одержати своєчасно потрібні відомости та довідки.

Назавжди покінчено з системою радянського бюрократизму. Як тільки надходить до Секретаріату прохання підприємства, або приватної особи – вони же зразу одержують через 1–2 дні повністю вичерпну відповідь.

Господарча частина на чолі з п. Бубликом набагато покращала свою роботу як по налагодженню ремонта приміщення, устаткування їдальні так й з паливом. Не маючи коштів й транспорта, ми вже маємо повну забезпеченість паливом на зимовий період часу, покращала свою роботу й їдальня.

Внутрішня служба багато краще працює. Ми вже маємо добре вишколених поліцаїв, які пройшли німецьку школу й гарно виконують свої обов’язки.

Заведено облік роботи несіння внутрішньої служби; внутрішня служба стала працювати по опрацьованому плану німецьким і українським командантами; заведено різні книги обліку несіння служби; кожний поліцай досвідчений, яку роботу треба йому виконувати підчас його вартування.

За цей період часу в нас й люди виросли – дістали підвищення по службі – п. Резнік О., Бублик Я., та Потурнак які добре справляються з роботою та користується авторитетом.

Зараз добре справляються з роботою молоді козаки Шевченко і Зайцев, які працюють зараз відповідальними вартовими по Району.

п. Ільченко пройшов вже школу інструкторів й одержав підвищення по службі.

З нашого поліційного складу виховались цілий ряд здібних поліцаїв, котрі позавчасно одержують досвід роботи в нашому районі й могуть виконувати вже відповідальні роботу й завдання.

Минулий рік роботи пройшов, як вишкіл по вихованню нашого особистого складу козаків у дусі ідеалів нової Европи, так ріку жорстокої боротьби з шкідниками та прихильниками жидо-більшовицького охвісття.

 

Складали:

Козак

(Цвигун) (подпись)

Роєвий

(Бублик) (подпись)

Роєвий

(Потурнак) (подпись)

 

м. Київ

17/VIII–1942 року

 

 

StadtverWaltung Київська

von Kiew Міська Управа

MUSEUM-ARCHIV МУЗЕЙ-АРХІВ

der Übergangsperiode ПЕРЕХОДОВОЇ ДОБИ

ДАКО, ф. Р–2412, оп. 2, спр. 224, арк. 2–6.